Turnuva Kuralları 2016

KOCAELİ TAŞKÖPRÜLÜLER DERNEĞİ - KÖYLER ARASI 4.FUTBOL TURNUVASI

TURNUVA KURALLARI  / 2016

1-       Taç ve Ofsayt hariç futbol kuralları geçerlidir. (Kaleciye yapılan geri paslarda kaleci topu eliyle alamaz.)

2-       Maçlar 4 grup halinde puanlama usulü ile oynanacaktır. Her gruptan ilk iki takım üst tura çıkacak. Daha sonra çeyrek final, yarı final ve 3.lük 4.lük ve final mücadeleleri yapılacaktır. Guruplarda Takımların puanları aynı olması halinde önce genel averaja bakılacaktır. Genel averajda eşitlik varsa ikili averaja bakılacaktır. Bunlarda da eşitlik varsa en çok gol atan takım üst tura yükselecektir. Yine eşitlik varsa kart durumuna bakılarak en az kart gören takım bir üst tura yükselecektir. Bundada eşitlik varsa yazı tura ile takım bir üst tura yükselecektir. Eleme maçlarında maçların berabere bitmesi halinde seri penaltı vuruşlarına geçilecektir. (Çeyrek Final, Yarı Final, 3.lük ve Final Maçlarında)

3-       Takım, en az 7 ve en fazla 12 kişiden oluşur.

4-       Maç içerisinde en fazla 4 oyuncu değişikliği yapılabilir.

5-       Takımdaki oyuncuların annesi ya da babası Taşköprü Bölgesinden olacaktır. Takımda, Kütüğü Taşköprülü olmayıp, Taşköprü’de doğmuş, büyümüş ve hayatını orada idame ettiren (Bu 3 şartın olması kaydı ile) futbolcu Taşköprülü statüsünde oynatılabilir. Taşköprü bölgesi, sadece Derince ve Körfez Köylerini kapsamaktadır. Kütüğünde bunun harici bir yer yazıyorsa oyuncu turnuvada oynayamaz. Buna komisyon karar verecektir.

6-       Takımda Taşköprü ile bağlantısı olmayan 2 yabancı futbolcu oynatılabilir.

7-       “Taşköprü Birlik Spor” kulübünde aktif oynayan futbolcular turnuvaya katılamaz. Diğer kulüplerde oynayan futbolcular turnuvada oynayabilir.

8-       Turnuva Tertip Komitesinde görevli olan kişiler turnuvada oynayabilir.

9-       Maçlar 7’şer kişilik takımlarla oynanacaktır. Eğer takım 7 kişi sahaya çıkamıyorsa 5 kişi ile maça çıkabilir. Eğer 5 kişiden az olursa takım sahaya çıkamaz ve 3-0 hükmen yenik sayılır.

10-    Takım sorumluları ya da takım kaptanları, maç başlamadan 30 dakika önce, maçta oynayacak oyuncuların isim listelerini (Esame Listesini) ve nüfus cüzdan asıllarını görevli kişiye vermek zorundadır. Nüfus cüzdan aslını getirmeyen oyuncu o maçta kesinlikle oynayamaz.

11-    Maç oynayacak takımlar 15 dakika önce giyinmiş ve hazır olarak sahaya giriş kapısında hazır bulunmalıdır.

12-    Takımlar, maç başlama saatinden itibaren 10 dk. içerisinde gelmezlerse 3-0 hükmen yenik sayılırlar.

13-    Maçlarda Çivili Kramponla oynamak kesinlikle yasaktır. Maçlarda tekmelik takmak futbolcunun insiyatifine bırakılmıştır.

14-    Maç esnasında oluşan sakatlıklardan oyuncuların kendileri sorumludur.

15-    18 yaşından küçük oyuncular velisinin muvafakatiyle ve imzalı belge getirerek turnuvada oynayabilirler. 18 yaşından büyükler için de bu durum geçerlidir ve dernek tarafından düzenlenen belgeyi imzalayıp vermek zorundadır.

16-    Kırmızı kart gören oyuncu, takip eden hafta bir maç oynamama cezası alacaktır. Farklı maçlarda sarı kart gören oyunculara herhangi bir cezai yaptırım uygulanmayacaktır.

17-    Takım oyuncularından herhangi biri rakip takım oyuncularından birine, hakeme, taraftara, komiteye, komite görevlisine fiziki bir müdahalede bulunup, kavga, küfür, sözlü sataşma, tehdit gibi çirkin davranışlarda sergilerse, oyuncu turnuvadan ihraç edilir. Eğer takım olarak bu sayılan durumlar söz konusu olursa, takım turnuvadan ihraç edilir ve hiçbir hak iddia edemez. Takım temsilcileri ya da takımla ilişkili olan herhangi biri içinde bu kural geçerlidir. Bu kural kesin ve katidir.

18-    Maçlara alkollü ve sarhoş olduğu tespit edilen oyuncu o maçta kesinlikle oynayamaz. Maç anında bu durum tespit edilirse kesinlikle oyundan ihraç edilir. İkinciye yine bu durum tekrarlanırsa oyuncu turnuvada kesinlikle oynayamaz.

19-    Kaza, afet, ülkede meydana gelebilecek olağanüstü durumlarda komite kararıyla turnuva iptal edilebilir ya da turnuvaya ara verilebilir.

20-    Takımlar maça geliş esnasında trafik kazası geçirmeleri yada köyde takım oyuncularından birinin cenazesi olması durumunda,  maç komitenin belirleyeceği (iki takımında uyacağı) hafta içi bir tarihe ertelenir. Bunun haricindeki herhangi bir mazeret (düğün, işteki mesai durumu vb.) sebebiyle maç ertelenmez. Bu kural kesin ve katidir.

21-    Lütfen bunların dışındaki sebeplerle değişiklik talebinde bulunmayalım.

22-    Maç bitmeden oyunculardan herhangi biri kaleye geçerse penaltı vuruşlarında kalecilik yapabilir. Ancak maç süresi bittikten sonra oyunculardan herhangi biri kaleci olamaz.

23-    Halı Saha yönetiminden, maç saatleriyle ilgili değişiklik talebi gelirse, bunu Tertip komitesi değerlendirir ve takım temsilcisine 5 gün önceden bildirir. Saat değişikliklerine takımların uyması gerekmektedir.

24-    Hakem, saha içerisinde tek yetkili kişidir. Vereceği kararlara kesinlikle karşı çıkılmayacaktır.

25-    Lütfen bu kurallara uyalım ve değişiklik talebinde bulunmayalım. Bu kurallara uyduğumuz takdirde, hem komitenin işi rahatlamış olur hem de  güzel bir turnuva geçirmiş oluruz.

26-    Komite ile sadece takım temsilcileri irtibat sağlayacaktır.

27-    Bu maddeler haricindeki uyuşmazlıklarda komitenin vereceği kararlar geçerlidir.

28-    Turnuvanın güzel bir şekilde fair play kuralları içerisinde geçmesini temenni eder, turnuvanın amacı olan birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesini temenni ederiz.

29-    (Turnuvada maç esnasında meydana gelebilecek elektrik kesintisinde maç durdurulur ve elektrik geldikten sonra maça kaldığı yerden devam edilir.)