ŞİFALI DÜMBÜLDEK SUYUŞifalı Dümbüldek Suyu ve Dümbüldek Dede Türbesi

Kocaeli İli Derince İlçesi Karagöllü Köyü mevkiinde yer alan, çeşitli hastalıklara şifa olan özellikle böbrek taşı düşürmeye ve kum dökmeye iyi gelen şifalı bir sudur. Mesire alanı ve  yeşilliğiyle doğa harikası bir yer olan Dümbüldek Suyu mesire alanı, şifa aramaya gelen ve piknik yapmak isteyenler için çok güzel bir yer.  İsmini tepede yatırı bulunan "Dümbüldek Dede’den" almaktadır.


ŞİFALI DÜMBÜLDEK SUYUNA NASIL GİDİLİR ?


İzmit istikametinden gidenler için; Eski İstanbul yolu üzerinden  Kocaeli Üniversitesi Umuttepe kampüsünü bulunuz. Yaklaşık 10-12 km devam ettikten  sonra  İshakçılar - Mollafenari yol ayrımı gelmektedir. Sağa dönüp İshakçılar istikametine devam ediniz. Sırasıyla Kayalar, Fakılar, Hacıibrahimler, Puyalar mahallelerini geçtikten sonra  İshakçılar köyünü  bulacaksınız. Daha sonra Karakadılar, Çavuşlu, Hayrettinli Mahallelerini geçtikten sonra Karagöllü Köyü Çalköy mahallesine ulaşacaksınız. Dümbüldek levhasını göreceksiniz.

Körfez istikametinden gidenler için; İlimtepe yerleşim yerinden sırasıyla Belen, Dereköy, Sipahiler, Kadıköy mahallelerini geçtikten sonra, yolun bitiminde eski İstanbul yoluna çıkacaksınız. Buradan sola dönüp eski İstanbul yolunu takip edip Karayakuplu köyüne ulaşacaksınız. Buradan sağa dönüp sırasıyla Çıraklı, Oruçlu, Kıdışıllı, Ürkütlü mahalleleri geçildikten sonra Karagöllü Köyü  Çalköy mahallesine ulaşacaksınız. Dümbüldek levhasını göreceksiniz.

Gebze istikametinden gidenler için;  Eski İstanbul yolu takip edilip Kıyırlı, Sevindikli köyleri geçildikten sonra yol ikiye ayrılıyor sola dönüş yapıp sırasıyla Çıraklı,Oruçlu, Kıdışıllı, Ürkütlü köyleri geçildikten sonra Karagöllü Köyü  Çalköy mahallesine ulaşacaksınız. Dümbüldek levhasını göreceksiniz.


Yorumlar - Yorum Yaz